cz | eng

TZ | Soutěž kampaně „Zůstaň nad vlivem“ zná své vítěze. Děti tvořily svůj postoj k závislostem

Naděje, bezmoc, odpor, zajetí, vůle, svoboda a především kreativita – to vše dýchá z příspěvků soutěže „Lepší život neexistuje, užij si ten svůj...“. Spuštěna byla v červnu v rámci kampaně Zůstaň nad vlivem upozorňující na nebezpečí závislostí u dětí a mladistvých. A nyní už zná své vítěze. Jeden z nich dokonce natočí klip s profesionálním štábem.

Preventisté oslovili více než 12 tisíc studentů z desítek škol po celé České republice. Studenti měli za úkol zpracovat příběh týkající se závislostí. Ať už šlo o jejich vlastní zkušenosti nebo postoje k nim. Zároveň se jejich soutěžní výtvor nemusel týkat závislosti na alkoholu, cigaretách nebo jiných drogách, ale i závislosti na mobilním telefonu, sociálních sítích nebo třeba na hazardu. Cílem bylo dát mladistvým větší svobodu ve tvořivosti. Motivací pro ně byl tablet a natočení klipu s profesionálním štábem, který bude sloužit jako inspirace pro ostatní.

Ze zaslaných příspěvků vybrala odborná komise složená ze specialistů na prevenci, zástupců asociace a externích poradců deset finalistů. „Vyhraje ten, který zaujme příběhem nebo nápadem či tím, jak přemýšlí o závislosti a o tom, jak se s ní vypořádat,“ uvedla ke kritériím úspěchu v soutěži předsedkyně Asociace nestátních organizací Helena Rampachová.

O vítězích rozhodlo hlasování na Facebooku kampaně Zůstaň nad vlivem, kde bylo možné prostřednictvím lajků deset zveřejněných příspěvků podpořit. Po týdnu hlasování zná soutěž své vítěze.

iPad podporou Apple pencil pro kreativní lidi vyhrála Sára Šromová, která do soutěže zaslala video na téma „netolismus“, což je závislost na virtuálních drogách jako počítačových hrách, mobilních telefonech, internetu či televizi. Klip s profesionálním štábem natočí Eliška Čiržová, která do soutěže zaslala fotopříběh ze života o závislosti svého bratra.

Vítězné práce naleznete zde:  https://zustannadvlivem.cz/tvuj-pribeh/

„Vybrat 10 nejlepších výtvorů bylo opravdu velmi těžké. Všechna díla měla nápad i hloubku. Je vidět, že dětem kreativita opravdu nechybí a na svých výtvorech si daly záležet. A také samy rozhodly o vítězi. Do hlasování se zapojilo hodně dětí, ale dokonce i teenagerů, jde to vidět i z počtu lajků u příspěvků,“ řekla předsedkyně Asociace nestátních organizací Helena Rampachová. A jak bude probíhat natáčení s profesionálním štábem?

„V první fázi vytvoříme scénář. S vítězem se probere možná podoba videa a načrtnou se možnosti a základní představa. Poté se domluví termín a místo natáčení. Také je potřeba průběžně zajistit potřebné „herce“. Vše se bude natáčet pouze v jeden den,“ řekl preventista Jan Veselý. Finální video bude představeno veřejnosti a bude sloužit jako součást preventivního programu Centra prevence v Brně.

O PROJEKTU „ZŮSTAŇ NAD VLIVEM“

Projekt Zůstaň nad vlivem zastřešuje Asociace nestátních organizací (www.asociace.org) sdružující adiktologické a sociální služby pro osoby ohrožené závislostmi. Vznikla v roce 1995 a dnes je tvořena více než dvaceti klíčovými organizacemi zabývajícími se prevencí a léčbou závislostí v České republice. Kampaň má za cílrozšířit povědomí o existujících organizacích, službách, aplikacích a webech zaměřených na prevenci závislostí. Běží především na sociálních sítích, které jsou pro děti a mladé lidi přirozeným místem, kde hledají informace.

Do projektu se zapojila také řada vlivných mladých osobností v čele s nejlepším horolezcem světa Adamem Ondrou a předními youtubery Vláďou, Peeetou a Faynem. Více na www.zustannadvlivem.cz a www.facebook.com/zustannadvlivem.

<< zpět na seznam