Update cookies preferences

cz | eng

Jedinečná online akademie chce zastavit kritický úbytek účetních

V České republice začíná být kritický nedostatek účetních. Jak ukazují statistiky, zatímco v 90. letech si ročně zakládalo živnost 4000 účetních, v posledních letech je nárůst samostatných účetních pouhých 1000. Daleko větší je pak úbytek a ukončení živnosti zkušených účetních. Změnit tento trend má nově spuštěná online akademie Svobodná účetní. 

Akademie Svobodná účetní je tříměsíční online kurz o devíti vzdělávacích modulech. Účetní se v něm naučí pracovat s účetním programem a zakončí jej závěrečnou zkouškou, při níž získají i certifikát od Svazu účetních. 

Podrobný průzkum předcházející založení akademie ukázal, že účetních stále ubývá, přestože poptávka po nich mezi firmami roste. Účetní, kteří si založili živnost v 90. letech, se totiž v následujících letech chystají do důchodu. „Velká část samostatných účetních je v předdůchodovém věku a těch mladších není dost na to, aby je plně nahradili,” upozorňuje manažer akademie Róbert Krupa. 

Účetní budou ještě dlouhou dobu nenahraditelní 

Na trhu sice existuje řada programů, které mají snahu práci účetních nahradit, podle manažera akademie Svobodná účetní Róberta Krupy však budou účetní i nadále potřeba. „Kvalifikovaní účetní budou stále potřeba, a právě na tuto roli je akademie připraví. Jestliže klientovi na míru poradí, komunikují za něj s úřady a zvládnou vyřešit složitější úkony, které software neumí, o práci se bát nemusí,” podotýká Krupa. 

Akademie je určená především pro zájemce, kteří zatím pracují na interních účetních odděleních, jako pomocní účetní nebo jako fakturanti. Podle představ tvůrců projektu si absolventi akademie při zaměstnání založí živnost, získají první klienty, a následně v blízké budoucnosti se zvládnou osamostatnit a začnou vydělávat více než v předchozím zaměstnání. „Akademie Svobodná účetní chce pomáhat v začátcích samostatné činnosti účetních starajících se o účetnictví menších podnikatelských subjektů,” doplňuje odborný garant a lektor akademie Ing. Jaroslav Veselka, DiS., CA. 

V rámci akademie Svobodná účetní zájemci absolvují vstupní webinář, který probíhá každých 14 dní a zdarma studenty seznamuje s akademií a jejím průběhem. Studenti následně po přihlášení absolvují 40 hodin výukových videí, během kterých je jim k dispozici online chat s lektorem. Mohou si také domlouvat konzultace s odborným poradcem po dobu 12 měsíců a mají účetní software na rok zdarma, jako další podporu mohou získat odpovědi na své dotazy související s výukou i praxí. 

Účast v akademii stojí 9 990 Kč, z čehož je 2 160 Kč určeno na uhrazení certifikační zkoušky z předmětu Účetnictví, který je součástí uceleného systému certifikace účetní profese Svazu účetních. Ten na celém kurzu úzce spolupracuje. Po jejím úspěšném absolvování je studentům zbytek nákladů vrácen. Pokud absolventi certifikační zkoušky akademie doloží, že si do 12 měsíců od absolvování akademie založili účetní živnost, dostanou zpět kurzovné v hodnotě 7 830 Kč. Pokud se přihlásí k dalšímu studiu v rámci certifikace účetní profese, nemusí pak hradit jednorázový vstupní registrační poplatek ve výši 2 950 Kč.  

<< zpět na seznam