cz | eng

TZ | Kotlíkové dotace končí, majitelům starých kotlů hrozí obří pokuty

Tři kola – a dost. Právě tak by se dala ve zkratce charakterizovat situace v oblasti takzvaných kotlíkových dotací. Kdo o ně nepožádá nyní, pravděpodobně navždy propásne šanci získat až 80 % prostředků na nákup nového, ekologičtějšího kotle.

Ministerstvo životního prostředí ve třetí vlně, která odstartuje v polovině tohoto roku, plánuje rozdat přes tři miliardy korun. Díky nim si moderní zdroj vytápění bude moci pořídit na 30 tisíc domácností. Lidé tak mohou za nákup nového kotle zaplatit pouhou pětinu a od státu získat dotaci až 127 tisíc Kč. O první dvě vlny kotlíkových dotací byl enormní zájem a zdaleka se nedostalo na všechny žadatele. Třetí vlna, kterou jednotlivé kraje musí spustit do podzimu, je pro majitele starých kotlů poslední nadějí. Stát totiž do budoucna další finanční podporu na výměnu kotlů zatím neplánuje.

„Zájem o kotlíkové dotace je ze strany našich zákazníků velký. Z našich odhadů však
vyplývá, že po skončení třetího kola kotlíkových dotací zůstanou v České republice stále v
provozu desetitisíce starých kotlů. Současná tři kola dotací na výměnu všech starých kotlů
jednoduše stačit nebudou,“ upozornil Kamil Neuwirt, obchodní ředitel společnosti Viadrus.

Ocenění z Infothermy i nový model na pelety

Tématu novinek ve vytápění se věnoval i nejdůležitější český oborový veletrh Infotherma,
který se uskutečnil koncem ledna v Ostravě. Zde Viadrus představil kompletní řadu
moderních kotlů na tuhá paliva modelové řady 68.

Prvním modelem byl Hercules U68, který získal bronzové ocenění v soutěži Top výrobky Infothermy, a uspěl v konkurenci tepelných čerpadel a klimatizací. Druhou novinkou pak byl Hercules E68, jediný litinový kotel na pevná paliva, který funguje na principu ekologického zplynování kusového dřeva. „Kotel je podobný oceněnému modelu U68. Má ale navíc elektronicky ovládaný ventilátor na podporu hoření, díky čemuž získal certifikaci na novou vlnu dotací,“ podotkl marketingový manažer Viadrusu David Grendysa. Poslední žhavou novinkou bohumínského výrobce je pak plně automatický kotel na pelety s označením
Hercules A68, který Viadrus uvede na trh ve 2. čtvrtletí letošního roku.

„Zájem zákazníků o nové výrobky byl enormní, každý den jsme obsloužili kolem 500 návštěvníků. Nové kotle představíme i v březnu na veletrhu Coneco/Racionegia v Bratislavě,“ zhodnotil účast na Infothermě Grendysa.

Za starý kotel bude hrozit pokuta až 50 000 Kč

Třetí vlna kotlíkových dotací skončí v roce 2020. O pouhé dva roky později, přesně od 1. září roku 2022, budou zcela zakázány nejstarší typy kotlů takzvané 1. a 2. emisní třídy. Za jejich používání přitom budou hrozit drakonické pokuty. Lidem, kteří si nestihnou staré kotle vyměnit, mohou úřady vyměřit pokutu až 50 000 Kč. Mnozí občané o této hrozbě přitom ani neví.

Lidé, kteří se rozhodnou o kotlíkové dotace ve třetím kole požádat, by to rozhodně neměli nechávat na poslední chvíli. Naopak kdo si žádost připraví předem a bez jediné chyby, a podá ji hned, jak jen to bude možné, má velkou šanci uspět. „Přestože stát bude rozdělovat přes tři miliardy, což se může zdát jako obří suma, očekávám, že zájemci tuto částku vyčerpají do poslední koruny,“ podotýká Grendysa.

 

Viadrus

<< zpět na seznam