cz | eng

Mikulovský maraton spojil české a rakouské běžce

Spolek Česko Rakouský Maraton odstartoval v sobotu 28. května v Mikulově hned několik závodů. Zájemci se mohli zúčastnit nejen klasického maratonu, ale také půlmaratonu a Mikulovské desítky. Celá akce měla jednoduchý cíl, odpovědět na otázku: “Potřebujeme dnes hranice?”

První nápad uspořádat Česko-rakouský maraton vznikl již před dvěma lety, na jaře roku 2020. Kvůli koronavirové situaci ale nemohl proběhnout, a tak si zájemci zaběhli alespoň půlmaraton. Myšlenka propojit obě země a setřít hranice mezi nimi ale nezanikla. V roce 2021 už celá akce proběhla a na výběr bylo z klasického maratonu, půlmaratonu a desítky, stejně jako letos. 

„Ke spolupráci jsme nově přizvali i Ligu za práva vozíčkářů, kteří nám pomohli závod realizovat a také se závodu účastnili,” říká organizátor závodu Karel Kosina.

Cílem celého projektu bylo prohlubování vztahů a spolupráce mezi Dolními Rakousy a Jihomoravským krajem, mezi Mikulovem a dalšími příhraničními rakouskými obcemi. Maraton chtěl podpořit vzájemné poznávání, propojování a budování dobrých sousedských vztahů, turistický ruch, místní podnikání a zdravý životní styl. Další podstatnou motivací byla ukázka Pálavy, Mikulova a Dolního Rakouska jako jedinečného území Jihomoravského kraje, České republiky a Rakouska.

<< zpět na seznam