cz | eng

TZ | Mladí návrháři svými modely ukázali, že žádná nemoc nepřekryje krásu a jedinečnost dítěte

Štítná žláza, poruchy růstu, diabetes mellitus, obezita nebo poruchy puberty to jsou endokrinní onemocnění, která v České republice trápí desetitisíce dětí. Pokud se odhalí včas, mají malí pacienti velkou šanci na plnohodnotný život jako ostatní děti. Pokud se však zanedbají, mohou mít velmi vážné následky. Mladí návrháři ze Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy v Brně se rozhodli šířit osvětu o těchto onemocněních, aby co nejvíce dětí mělo šanci na kvalitní život. Navrhli a ušili modely znázorňující jednotlivá onemocnění, které předvedli na osvětové módní přehlídce v Dětské nemocnici v Brně.

Příběh Hanky
Jednou z pacientek dětské endokrinologie je čtrnáctiletá Hanka. U té se endokrinní problémy objevily v sedmi letech „Dcera byla normální, bystré dítě, ale od pěti let jsem pozorovala, že téměř neroste a příbírá. Když jí bylo sedm let, všimla jsem si, že ji začala dorůstat její o dva roky mladší sestra. Cizí lidé se mě ptali, zda jsou dvojčata,“ popsala první příznaky maminka Hanky.
Rodina vzala Hanku k pediatrovi. Ten ale maminku uklidnil, že dcera je určitě v pořádku. Rodičům to ale nedalo a sami začali zjišťovat, zda je opravdu normální, že jejich dcera téměř neroste. „Od kamarádek jsem zjistila, že by měla růst 5 – 7 cm za rok. To Hanka nesplňovala. Sama jsem se proto na radu kamarádky obrátila na dětskou endokrinologii v Brně,“ uvedla maminka.
Endokrinoložka provedla vyšetření, při kterém zjistila, že pomalý růst dívky opravdu nebyl v pořádku. Hance našli nádor v mozku. Musela proto na operaci. „Ukázalo se, že nádor naštěstí nebyl zhoubný. Čekání během operace bylo nejdelším v mém životě,“ popsala maminka.
Přesto, že lékaři nádor odoperovali, samotný nádor a jeho operace způsobila několik hormonálních poruch v Hančině organizmu, se kterými se bude muset vypořádávat do konce života. „Objevily se problémy se štítnou žlázou. Tu lékaři začali léčit pomocí hormonů. Hormony musí Hanka užívat dodnes. Stejně tak se musel hormony podpořit Hančin růst a vyvolat puberta, která by se v důsledku poškození hypofýzy sama nikdy nedostavila. Díky růstovému hormonu vyrostla do výšky 176 centimetrů. Operace ovlivnila také to, že Hanka trpí neovladatelnou chutí k jídlu. V důsledku toho bohužel dnes trpí obezitou, kterou je pro ni velmi náročné léčit, přesto, že se o to snaží,“ uvedla maminka.
Hanka tak denně musí užívat několik léků, kromě nich si ještě každý večer píchá růstový hormon. „Už jsem si zvykla, sama už přesně vím, kdy si který lék musím vzít. Komplikované je pouze někdy cestování. Růstový hormon totiž musí být v lednici, což byl problém, například když jsem cestovala trajektem do Norska,“ popsala svůj život s endokrinními poruchami Hanka.
Přesto, že prodělala náročnou operaci a stále je léčená, její nemoc se nijak nepodepsala na její inteligenci. „Jsem v deváté třídě a mám dobré známky, učení mně jde. Chtěla bych jít na gymnázium,“ řekla Hanka. Díky vývoji v medicíně mohla dorůst do běžné výšky jako její vrstevníci.

Dětská endokrinologie
Hanka bude podle předpokladu lékařů na lécích závislá do konce života. Díky léčbě je ale schopna vést kvalitní život stejně jako její vrstevníci.
Pozitivní vyhlídky na kvalitní život mají dnes téměř všichni pacienti s endokrinními poruchami, kteří se začnou včas léčit. V současné době je jich podle lékařských statistik evidováno okolo padesáti tisíc. „Současné metody lékařům umožňují zjistit podstatu a rozpoznat průběh mnoha dětských endokrinních poruch. Navíc, každým rokem se s pokrokem medicíny rozšiřuje počet nemocí, které dokážeme přesně diagnostikovat, porozumět jejich příčině a přirozenému průběhu – a které díky tomu také často dokážeme úspěšněji léčit,“ uvedla MUDr. Olga Magnová, endokrinoložka FN Brno.
Dodala, že již na všechny typy endokrinních onemocnění existují léčiva, která dokáží nemoc podchytit. Čím déle je lékaři používají, tím lépe dokáží určit nejvhodnější dávkování a způsob užívání. „Dětská endokrinologie je i pro lékaře nekončícím dobrodružstvím se stále novými překvapeními a novými poznatky, v jejichž středu je vždy úsilí co nejlépe pomoci dětským pacientům,“ uvedla Magnová.

Nejdůležitější v léčbě endokrinních onemocněních je, aby byla odhalena včas. Je zde proto velmi důležitá prevence. Tu se rozhodli vzít do svých rukou studenti Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy v Brně. „Bylo pro nás výzvou citlivě, ale zároveň vkusně a se stylem ztvárnit prostřednictvím módy a modelů jednotlivá endokrinní onemocnění. Cílem naší práce bylo citlivě poukázat na hlavní příznaky těchto poruch, aby si rodiče dětí uvědomili, že je důležité si všímat i drobných odchylek na svých dětech. Zároveň jsme ale chtěli, aby si v případě, kdy lékaři dětem nemoc diagnostikují, uvědomili, že žádná odchylka nebo příznak nedokáže zastínit krásu a jedinečnost každého dítěte,“ uvedla vedoucí oboru Design oboru, která na celý projekt dohlížela, Marcela Čapkovičová.

<< zpět na seznam