cz | eng

TZ | Na Valtických vinných trzích se o víkendu lámaly rekordy

Lahodná vína, příjemné prostředí nově zrekonstruovaných zámeckých prostor a také slunečné počasí přilákalo na letošní 49. ročník Valtických vinných trhů, Wimbledon mezi vinařskými výstavami, pět a půl tisíce návštěvníků. Jejich dobrá nálada a soutěžní duch napomohly k překonání rekordu v počtu přiťuknutí si sklenicí s vínem z roku 2013. Valtické vinné trhy tak budou opět zapsány do České knihy rekordů. „S vínem si letos na Valtickém zámku přiťuklo přesně 555 návštěvníků. To je o třidvacet přiťuknutí více než se podařilo v roce 2013,“ radoval se organizátor akce David Šťastný.

Překonání rekordu potvrdil také komisař dohlížející na celý pokus o rekord Miroslav Marek z agentury Dobrý den. „Organizátoři měli  letos opravdu propracovaný systém přiťukávání. Podařilo se jim pokořit smůlu z minulých dvou let a rekord s přehledem, bez zaváhání překonali,“ uznal komisař zápis, který se v České knize rekordů objeví v roce 2018.

Na příštím jubilejním 50. ročníku Valtických vinných trhů se organizátoři spolu s návštěvníky pokusí rekord opět překonat. „Náš cíl bude tentokrát 666 přiťuknutí,“ oznámil se smíchem Šťastný. Poté ale připustil, že návštěvníky pochválí i za 556 platných přiťuknutí.

Na letošním ročníku si návštěvníci kromě vína užili také bohatý doprovodný program. „Ten jsme letos rozšířili například o přednášku o zdraví a víně profesora  Milana Šamánka, na které se lidé nejen pobavili, ale také poučili. O dobrou náladu se na zámeckém dvoře postaral Standa Hložek, který roztancoval desítky jeho příznivců,“ popsal Šťastný.

Organizátoři Valtických vinných trhů ukázali, že vinaři mají nejen vytříbený vkus na vína, ale také dobré srdce. V pátek odpoledne se totiž podařilo dražbou Championů z minulých ročníků získat více než jednačtyřicet tisíc korun pro Domov důchodců ve Valticích.

Návštěvníci i organiátoři tak odcházeli domů spokojeni. Všichni se už těší na další ročník. „Na vinné trhy do Valtic jezdím už minimálně pět let. Tuto vinařskou akci si nechci nechat ujít ani v dalších letech. Nabízí zde opravdu kvalitní vína lokálních vinařů. Oceňuji také možnost srovnání s rakouskými a slovenskými víny,“ pochválil organizátory jeden z návštěvníků, který přijel z Ostravy, Filip Rojíček.

Věhlas Valtických vinných trhů potvrzují také samotní vinaři. „Ocenění z této soutěže jsou mezi vinaři velmi vážená. Valtické vinné trhy mají dlouholetou tradici, jezdil jsem tady  již jako dítě se svým otcem. Rád budu tuto tradici dál udržovat,“ řekl Miroslav Volařík z vinařství Volařík.

Na letošních 49. Valtických vinných trzích měli návštěvníci možnost ochutnat 727 vzorků vín ze 117 vinařství. V nabídce byli také letošní Championi – Irsai Oliwer, jakostní odrůdové víno ročník 2015 z vinařstí Sing Wine z Velkých Bílovic. Mezi červenými víny získalo uznání odborné komise a titul šampiona víno Zweigeltrebe výběr z hroznů 2015 z rakvického Rodinného vinařství Janoušek. Ze zahraničních vzorků porotu nejvíce zaujal Ryzlink rýnský z vinařství AMON ALFRED, Poysdorf, Rakousko.

<< zpět na seznam