cz | eng

TZ | Obchodní centra a maloobchodníci zavedení EET vítají

Na konci března přijatý zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) není pro drtivou většinu obchodních center žádným problémem. Naopak jej vnímají jako příhodný nástroj k efektivnějšímu výběru daní a narovnání konkurenčního prostředí. Do jejich finanční stability určitě tato změna nijak výrazně nezasáhne.

Zákon o EET, který je zaveden například ve Švédsku, Belgii, Maďarsku, Slovinsku nebo Chorvatsku, má pro obchodní činnost spíše globální charakter. „Podnikatelské prostředí u nás se tím narovná a méně poctiví hráči ztratí výhodu ve prospěch obchodníků, kteří obraty poctivě evidují a odvádí daně,“ vysvětluje Martin Kubík ze společnosti Active Retail Asset Management, která je správcem několika obchodních center u nás.

Podobný postoj zaujímají samotní maloobchodníci, kteří jej oproti obecně rozšířenému názoru za ruinující nepovažují. Většina provozovatelů již pokladny s online připojením zavedla dříve. Od zákonu si mimo efektivnější výběr daní slibují jednotné podmínky pro všechny podnikatele. „Prostředí bude pro všechny stejné a nebude tak snad již prostor pro ty, kdo se snaží jednat nelegálně," vyjádřila se Anna Motlíková, ředitelka společnosti Steilmann Praha, jejichž obchody se nachází ve většině obchodních center u nás.

Další pozitivum se týká restauračních a hotelových zařízení, kterým bude snížena daň na 15 %. Místo strachu z investice do zavedení pokladen se tak zákon jeví jako možnost zvýšení příjmů. „Zavedení zákonu o EET určitě vítáme. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit pozitivní vliv v jiných zemích, kde byla evidence zavedena. Vznikly férovější podmínky pro podnikání a podpořilo to ekonomiku. Navíc snížení daně umožní zvýšit zisky restauracím, které evidují své tržby a správně odvádí daně,“ potvrzuje pozitivní dopad zástupce gastronomie Amit Thacker ze SpiceBoxu.

<< zpět na seznam