cz | eng

TZ | Studenti Biskupského gymnázia zaujali australské vědce

Před dvěma lety vyhlásila FEI Brno soutěž pro střední školy o nejlepší projekt zapojující do výuky elektronový mikroskop Phenom. Soutěž vyhrálo Biskupské Gymnázium, na kterém vznikl nepovinný předmět Základy elektronové mikroskopie, kam chodí na exkurze i studenti z jiných škol. 

Studenti při hledání vzorků například vyrazili do brněnské ZOO, kde získali biologické preparáty, mimo jiné srst ledního medvěda. Při jejím zkoumání zjistili, že má porušenou strukturu, zřejmě působením hub nebo bakterií. Pátrali tedy dále a prostřednictvím školitele kurzu Miloše Winklera oslovili autory odborných článků z Akademie věd ČR a také dvě australské univerzity.

Oslovení vědci byli překvapeni kvalitou zaslaných obrázků z elektronového mikroskopu. „Za 30 let praxe forenzního biologa jsem neviděla mnoho obrázků s tak jasným rozlišením, kromě technických dovedností máte velký cit pro detail,“ pochválila například Silvana R. Tridico z australské Curtin University. Původce poškození zvířecí srsti nakonec určil profesor Ústavu biologie obratlovců AV ČR Zdeněk Hubálek: „Jedná se o keratinolytické bakterie, pro jejichž přesné určení by byla nutná kultivace.“

„Pro studenty je podobné uznání velkou motivací k další práci. Jsme rádi, že je o náš kroužek i po dvou letech velký zájem a to i mezi studenty z jiných středních škol, kteří k nám chodí na exkurze,“ uvedl Miloš Winkler, učitel fyziky a školitel kurzu.

Zatímco ve spolupráci s univerzitami má FEI v Brně dlouhou tradici a celou řadu zkušeností, v tomto případě se jednalo o první projekt spolupráce se střední školou. Biskupské gymnázium se stalo první střední školou v celé České republice, která má možnost pracovat s elektronovým mikroskopem.

„Původně jsme zapůjčili gymnáziu mikroskop pouze na jeden rok, ale když jsme viděli, jaký to vyvolalo zájem, rozhodli jsme se termín prodloužit. Máme radost, že FEI pomohlo mladým vědcům z Brna udělat obrázky, které obdivují světoví odborníci,“ uvedl Jiří Očadlík, viceprezident výrobce mikroskopů FEI.

Na gymnáziu probíhaly v tomto pololetí dva kurzy: jeden pro mladší studenty sekund a tercií a druhý pro starší studenty druhých a třetích ročníků. V práci s elektronovým mikroskopem škola plánuje v září dále pokračovat. 

Záhadné chodbičky v chlupu ledního medvěda. Zdroj: Biskupské gymnázium

<< zpět na seznam