cz | eng

TZ | V areálu bývalé Zbrojovky začala první fáze úprav

Černé místo na mapě města Brna, tak dnes Brňané označují areál bývalé světoznámé továrny Zbrojovka v Zábrdovicích. Tento brownfield, který několik let chátral, nyní získal nový majitel CPI Property Group realitního investora Radovana Vítka. Skupina nyní připravuje novou podobu areálu.

„Oproti plánům bývalých majitelů, kteří tam chtěli vybudovat nové sídliště, je naše představa o proměně lokality výrazně rozmanitější. Navíc počítá se zachováním historických základů a industriální hodnoty tohoto místa. Detailní podobu představíme v září,“ uvedl Jan Burian, mluvčí realitní skupiny CPI Property Group.

CPI Property Group chce do projektu zapojit také veřejnost. Realitní skupina u této příležitosti vyhlásila ve spolupráci s Deníkem Rovnost anketu, ve které lidé rozhodnou, jak by se tento projekt, případná nová část Brna, mohla jmenovat. Nabízí několik možností, ze kterých Brňané mohou vybírat a následně hlasovat na webu Brněnského deníku Rovnost, případně poštou. Možnosti jsou: Nová Zbrojovka, Živá Zbrojovka, Zbrojov nebo Armora.

„Budeme o projektu s Brňany velmi úzce komunikovat a nepochybuji o tom, že se nám do lokality podaří vnést život s rozmanitou nabídkou služeb a pracovních, nákupních i odpočinkových příležitostí. Určitě se zaměříme i na kvalitu veřejného prostoru, který je v případě lokality Zbrojovky velkou bolístkou,“ přiblížil Burian.

Přestože společnost zatím konkrétní plány nechce prozradit, již nyní v areálu zahájila práce na odstraňování ekologických škod. Jedná se především o čištění půdy od olejů a dalších látek, které se tam využívaly ještě v dobách provozu průmyslového areálu.

Během střídání vlastníků se v areálu usadili nejrůznější nájemníci. Někteří začali na vlastní náklady předělávat rozpadající se industriální prostory pro vlastní potřeby. Tímto způsobem tam vznikla například unikátní budova, sídlo sklářské firmy SIO2, která se zabývá nejen výrobou skla, ale také propojením právě industriálních výrobků a prostoru s designem a uměním. „Stávající nájemníci, kteří do úprav a oprav investovali své peníze, se nemusí obávat. Počítáme s nimi také v našem projektu. Jsou pro nás spíše inspirací pro to, jak zajímavý a užitečný může tento industriální prostor být,“ uvedl Burian.

Současní nájemníci jsou již nyní s vedením CPI Property Group v kontaktu. „Od začátku je s námi nový majitel v kontaktu. Navázali jsme úzkou spolupráci. Jsem přesvědčený, že to takto bude i v budoucnu. Areál bývalé Zbrojovky je místo, které se přesně hodí pro naši firmu. Jsem proto velice rád, že zde budeme moci zůstat,“ řekl Pavel Hruban, jednatel SIO2. 

<< zpět na seznam