cz | eng

Z nudy mohou děti sklouznout k závislostem nejen na drogách nebo alkoholu

Prázdniny jsou pro většinu rodičů náročnější. Děti mají dva měsíce volna a zajistit adekvátní program na více než 8 týdnů není jednoduché. Odpočinek po 10 měsících školy je samozřejmě nutný, ale rozumný režim je i o prázdninách velmi důležitý, aby se děti nezačaly nudit. Nuda přináší riziko sklouznutí k různým experimentům, třeba s návykovými látkami. Je tedy vhodné, aby rodiče, pokud už musí být v práci a jejich dítě má přes den svůj volný program, se svými dětmi o prázdninách každý den alespoň více mluvili. Je důležité, aby se zajímali o to, co jejich dítě ve volném čase dělá.

Prázdniny většinou dětem plánují rodiče. Někteří z rodičů jsou aktivní, děti zavezou k babičkám nebo do táborů, popřípadě se jim snaží věnovat sami, vezmou je k moři, na hory či na chatu. Ne všichni rodiče si ale můžou dovolit zaplatit tábor nebo pobyt u moře nebo být s dětmi doma. A právě v tomto případě potomek často „prosedí“ prázdniny před počítačem. „Dětem pak stačí připojení na internet, kde tráví většinu volného času. Hrát celé dny na tabletu nebo mobilu samozřejmě není v pořádku, zvláště v rozvoji případné závislosti,“ řekl preventista Jan Veselý z Centra prevence v Brně.

Velkým problémem dětí o prázdninách bývá právě nuda. Děti by neměly mít úplně volný režim, měly by se například podílet na domácích pracích. Je ale nutné najít rozumný kompromis: skloubit zábavu s drobnými povinnostmi doma. „Mám třeba klienty – děti, které jezdí s rodiči na dovolenou, nebo k babičce či na tábor, a tak nemají možnost potkávat se s kamarády, se kterými chodili popíjet nebo kouřit,“ řekl Veselý.

Pokud váš potomek nemá co dělat a prostě se nudí, může tak spíše sklouznout k rizikovému chování, ze kterého se může rozvinout závislost. A které látky jsou největší riziko? „Co se týká návykových látek, tak je to alkohol, cigarety a marihuana. U těch starších dětí tam pak pronikají nějaké syntetické látky, například extáze. Mezi mladými hodně frčí vapo, což jsou elektronické cigarety, které vydávají hodně silný kouř. A když neobsahují nikotin, tak si děti myslí, že je vše v pořádku,“ vysvětlil preventista Veselý.

Pokud nevíte, co s vaším dítětem dělat o prázdninách, nebo nemáte možnost pro dítě zařídit program a nechcete, aby se nudilo, přihlaste ho do soutěže kampaně Zůstaň nad vlivem - Lepší život neexistuje, užij si ten svůj. Děti se poměrně často setkávají s nějakou závislostí u svých kamarádů či blízkých a zapojením do soutěže mohou své zážitky zpracovat: pokud dítě mělo někdy problém se závislostí nebo má nějakého známého či kamaráda, který je na něčem závislý, může jeho příběh nafotit, natočit, namalovat nebo nějakým způsobem ztvárnit. 

„Přihlašování do soutěže je v plném proudu a čas je až do konce září! Výtvory posílejte na e-mail nadvlivem@gmail.com nebo na FB Zůstaň nad vlivem,“ vyzývá preventista Veselý, který spolupracuje na kampani Zůstaň nad vlivem.

A jak rodič pozná, že je jeho dítě na něčem závislé? „První známky můžete poznat z postojů. Když vám dítě řekne, že chce něco vyzkoušet, protože mu to nepřijde nebezpečné. Nebo když ho upozorníte, že hraje na počítači už dvě hodiny a on se odvolává na kamaráda, který hraje 8 hodin,“ řekl Veselý s tím, že když se dítě stává na něčem závislým, tak se začíná měnit. Je proto důležité, aby s ním rodič mluvil.

Že má dítě problém si dokáže uvědomit někdy i samo. Rodiče by si tak svých dětí měli právě o prázdninách všímat a pokusit se s nimi komunikovat více než v průběhu roku. „Já jsem měl v poradně devítiletého kluka, kterého dovedl patnáctiletý spolužák. Tvrdil, že má problém s marihuanou. Když si ji nedá, tak je nervózní, nemůže spát a musí na to pořád myslet. Jde ale o výjimku. Většina dětí si jakoukoliv závislost bojí přiznat, protože má strach, že bude potrestáno,“ dodal Veselý. Pokud má rodič podezření, že jeho dítě začíná být závislé, platí jednoduché pravidlo: nepoučovat – vyslechnout – vyhledat odbornou pomoc.

 „Kampaň Zůstaň nad vlivem pracuje s českou realitou – většina českých dětí se s nějakou závislostí a jejími dopady už setkala, nejčastěji se to samozřejmě může týkat kouření, které je u nás zatím stále poměrně tolerované, stejně jako konzumace alkoholu. Letní měsíce a volný čas svádějí k tomu, aby si nějaký ten drink dali i ti, co jim ještě nebylo osmnáct. Nemá ale smysl jen zakazovat a přikazovat – důležité je, aby děti přemýšlely nad tím, jaké chování může být rizikové, a hlavně aby se učily se rozumně rozhodovat. A pokud už se setkají s problémem, tak aby uměly najít pomoc, ať už pro sebe, nebo pro svého kamaráda,“ dodala Helena Rampachová, předsedkyně Asociace nestátních organizací, která kampaň Zůstaň nad vlivem organizuje.

Článek vyšel v Instinktu, ale i na webu firststyle.cz, zena-in.cz, zpravy-brno.cz nebo eXtra.cz.

Přečíst si je můžete zde:

http://www.firststyle.cz/z-nudy-mohou-deti-sklouznout-k-zavislostem-nejen-na-drogach-a-alkoholu/

http://zena-in.cz/clanek/pozor-na-to-z-prazdninove-nudy-mohou-deti-sklouznout-k-zavislostem

http://zpravy-brno.cz/brno-informuje/z-nudy-mohou-deti-sklouznout-k-zavislostem-nejen-na-drogach-ci-alkoholu/

https://www.extra.cz/prazdniny-jsou-pro-nektere-deti-nuda-za-rohem-ciha-alkohol-a-drogy

 

 

InstinktInstinkt

<< zpět na seznam